ggft5fdhf4

Wielki Post - czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych

wielki-post-1
W Środę Popielcową, rozpoczyna się w Kościele czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. Główne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmartwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by mόc je należycie przeżyć; stąd też ich nazwa: Wielkiego Postu. Na mszach księża posypują wiernym głowy popiołem.
Po­piół jest sym­bo­lem umar­twie­nia i na­wró­ce­nia się do Boga. Po­dob­nie jak ogień, sym­bo­li­zu­je on moc oczysz­cza­ją­cą. Nie­kie­dy po­cho­dził ze sta­rych cmen­tar­nych krzy­ży, spa­lo­nych w wiel­ką so­bo­tę pod­czas świę­ce­nia ognia. Asce­ci do­da­wa­li go nie­raz do je­dze­nia, a bied­ni - do wy­pie­ku chle­ba, by było go wię­cej.
Okres Wiel­kie­go Postu jest dla wier­nych we­zwa­niem do od­no­wie­nia życia i we­wnętrz­ne­go na­wró­ce­nia. Od jego po­cząt­ku, aż do Wi­gi­lii Pas­chal­nej, nie mówi się "Al­le­lu­ja". W tym cza­sie, w każdy pią­tek, w ko­ścio­łach od­pra­wia się na­bo­żeń­stwo Drogi Krzy­żo­wej, w nie­dzie­lę - na­bo­żeń­stwo Gorz­kich Żali. Od środy po­piel­co­wej obo­wią­zu­je w li­tur­gii kolor fio­le­to­wy, w ko­ścio­łach rza­dziej od­zy­wa­ją się dzwo­ny i or­ga­ny. Po­nad­to, Ko­ściół za­ka­zu­je w tym cza­sie hucz­nych zabaw.
Sunday the 28th. Parafia pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Ruszczy 2013. Witryna opracowana za pomocą Joomla 3.0 templates